Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea 166din 10.2012 se aplica retroactiv?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea 166din 10.2012 se aplica retroactiv?

Buna ziua,

Inteleg ca in mod corect oug 124/2011 stabileste prevederi pentru viitor, adica pentru anul 2012 ("incepand cu anul 2012 ..."). Cand dai legea pentru aprobarea oug dar modifici partial si textul oug nu trebuie sa reactualizezi si datele astfel incat sa nu cazi in greseala aplicarii retroactive? Daca prin lege aprobi oug exact asa cum era mi se pare OK., pentru ca pana la momentul intrarii in vigoare a legii se aplica oug iar apoi devine lege. Modificand si textul oug pe care-l faci lege dar mentinand formulari ca "incepand cu 2012", am senzatia ca perioada 01.01.2012 pana la momentul intrarii in vigoare a legii devine o aplicare retroactiva a acesteia.

Pentru exemplu, oug 124 art IV punctul 13 este diferit de lege 166 art I punctul 15. Presupun ca exista persoane care s-au conformat oug pe aceasta tema si pana la intrarea in vigoare a legii 166 au terminat concediul de crestere si ingrijire copil. Desi raman sub incidenta legii (aceasta continand formularea "incepand cu 2012") acestia scapa de aplicarea ei, astfel nesupunandu-se legii.

Puteti sa-mi explicati astfel de contradictii si cum este corect principial legal?
Potrivit dispozitiilor legale in materie , legea civila nu are caracter retroactiv ... Principiul neretroactivităţii legii noi este regula de drept potrivit căreia trecutul scapă, în principiu, acţiunii legii noi sau, altfel spus, legea nouă nu se aplică situaţiilor juridice anterior constituite, modificate sau stinse şi nici efectelor produse de asemenea situaţii juridice, dacă aceasta au fost realizate înainte de intrarea în vigoare a legii noi ...

Astfel , Legea nr.166/20102 nu poate fi aplicabila retroactiv , ci de la data intrarii ei in vigoare ....
In acest caz, unei persoane care a intrat in concediul de crestere si ingrijire copil in anul 2012 dar inainte de intrarea in vigoare a legii 166/2012,(apropos: care este data exacta de intrare in vigoare a legii 166/2012) i se aplica prevederile oug sau cele ale legii.

Spre exemplu, art. 12 din oug actualizat prin legea 166 ar avea 4 alineate. La alineatul 2, pentru mentinerea dreptului la concediu si indemnizatie, de cand se calculeaza cele 6 luni in care beneficiarul este in plata?

Cum se dovedeste plata impozitelor si taxelor locale?
Observatie: textul legii se refera numai la impozite si taxe pentru bunurile in proprietate, deci nu si pentru impozite pe venit, cum ar fi din chirii.

Este necesar, in cazul persoanei mentionate anterior, prezentarea dovezii achitarii impozitelor si taxelor de catre sot/sotie?

Multumesc.
Data exacta de intrare in vigoare a Legii nr.166/2012 este 14 octombrie 2012.

Cum se dovedeste plata impozitelor si taxelor locale?

Prin chitantele de plata sau printr-o adeverinta eliberata de catre institutiile abilitate din care sa reiasa ca sunt platite ...