avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Sant pensionar din data de 01.12.1999. In data de 27 .07.2011 am depus la casa de pensii o adeverinta care arata ca perioada lucrata intre anii 1968-1974 a fost in grupa I de munca. Casa de pensii a recalculat pensia incepand cu data de 01.08.2011 motivand aceasta cu art.107, alin.5 din legea 263. Dar acelasi articol la alin.1si 2 spune ca drepturile se dau in limita timpului de prescriptie adica 3 ani pentru cei care ulterior iesirii la pensie aduc acte care modifica situatia initiala. Mai precis in situatia mea nu trebuia sa recalculeze incepand cu 27.07.2008? Daca o Casa de pensii constata ca a dat o pensie mai mare retine acesti bani incepand cu 3 ani in urma de la data constatarii. Reciproca nu este valabila?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:55, 23 Martie 2013
Casa locala a procedat corect.

Daca adeverinta era la dosar si din greseala nu era luata in calcul,atunci se plateau restante in termenul general de prescriptie.
Daca ati depus-o in 27/072011 s-a aplicat :

Art. 107

(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de prescriptie Statescu Statescu Buna seara! Am iesit la pensie ( limita de varsta ) incepand cu 19.07.2013. Desi am inceput cu mult inainte de aceasta data sa adun toate actele necesare, ... (vezi toată discuția)
Adeverinta grupa a 2 a dan197 dan197 Buna ziua. Mama s-a pensionat anticipat din vara anuui 2009. Anul trecut , a intrunit conditiile pentru pensie limita de varsta. Desi in trecut a lucrat in ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie cu adeverinta de la facultate Foruniversitate Foruniversitate buna tuturor, va rog putina atentie si pentru mine, am iesit la pensie in noiembrie 2014, am depus dosarul cu documentele solicitate, inclusiv copie dupa ... (vezi toată discuția)