Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu ajutorul unui certificat medicat care sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu ajutorul unui certificat medicat care sa ateste ca mostenitorul bunului nu poate lua decizii?

Buna ziua,

O sa incerc sa fiu cat mai succinta:

Apartament pe numele bunicului care a murit acum ~15 ani si pe care nu s-a facut succesiunea dupa decesul lui. Locuia acolo impreuna cu bunica mea.
Singurul copil pe care l-au avut e tatal meu.

Acum ceva vreme tatal meu a suferit un atac vascular cerebral in urma caruia nu se mai poate misca, vorbi si purta de grja singur.

In momentul de fata vrem sa punem la punct actele pentru acel apartament pentru a-l vinde. Asta presupune din ce am inteles ca apartamentul sa fie trecut pe numele mamei mele pentru ca totul sa mearga mai usor cu actele.

Bunica este de acord ca partea ei din apartamentul bunicului sa fie trecut pe numele mamei si mai ramane ca partea tatalui meu sa ajunga tot pe numele mamei mele.

Cum trebuie sa procedez in cazul asta? E nevoie ca doctorul tatalui meu sa dea un document care sa dovedeasca faptul ca tatal meu nu se poate ocupa de astfel de decizii?

Se poate rezolva totul la notar sau trebuie ajuns in instanta? Ce recomandari ati avea?

Multumesc frumos!
In primul rand trebuie dezbatuta succesiunea dupa bunic, mostenitorii fiind bunica si tatal dvs. Tatal dvs trebuie sa i se stabileasca un tutore numit de instanta de tutela daca nu mai are capacitate de exercitiu. Nu se poate trece partea tatalui din apartament pe numele sotiei. Tot ce se va face se va urmari interesul celui pus sub interdictie, celui ocrotit, cu incuviintarea instantei de tutela.