Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren extravilan fara carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren extravilan fara carte funciara

Recent am devenit mostenitorul unei cote de 1/7 dintr-un teren extravilan, care nu are facuta carte funciara. Doresc sa "scap" de acet teren cat mai repede, prin vanzare/donatie unuia dintre ceilalti 6 coproprietari. Mentionez ca din cate cunosc unul din copropiretari e decedat iar ceilalti nu au dezbatuta mostenirea sau nu doresc sa participe la relaizarea cartii funciare si a iesirii din indiviziune (costurile sunt cauza) dar nu se opun vanzarii cotei ideale pe care o detin.
Cum pot proceda in acest caz?
Nu puteti vinde fara cadastru si intabulare si fara dezbaterea mostenirii unuia din coproprietarii care spuneti ca a decedat. Puteti vinde cota ideala insa numai dupa efectuarea acestor operatiuni.