Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Masina inamtriculata inainte de 2007 , anulare timbru ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Masina inamtriculata inainte de 2007 , anulare timbru de,mediu

Buna ziua.
Am cumparat o masina inmatriculata in RO in 2003.
Valoarea timbrului de mediu reprezinta aprox 70% din pretul masinii, asa ca am consultant un avocat cu privire la transcrierea fara taxa/anulare timbru de mediu.
Avocatul mi-a zis ca se poate, dar procesul dureaza intre 6 luni si un an, timp in care nu o sa pot folosi masina (o sa o radieze si o sa pot circula 3 luni cu nr. rosii ca cu orice masina neinmatriculata).
Intrebarea mea este daca exista vreo solutie sa pot folosi masina cu numerele actuale pana cand se termina procesul.
Ce as putea pati daca merg cu masina asa (am asigurare pe numele meu, am impus masina masina la financiar, itp valabil)?
Va multumesc!
Daca avocatul a zis ca el va castiga sigur impotriva timbrului de mediu inseamna ca posibil ca nu stie ce vorbeste. Oricum atata timp cat nu va cere niciun ban atunci gata, datii drumul la proces cu o singura mentiune!
NU RADIATI MASINA. Nu are treaba radierea masinii cu plata taxei. Se poate deschide proces si fara sa radiati masina.
Atata timp cat nu va scrie pe talon ca e instrainat mergeti linistit 30 de ani cu masina, insa cu cateva observatii.
1. aveti grija sa nu va fie ridicat talonul (sa nu va fie luat de politie pt diverse abateeri). Nu il puteti recupera dvs ci doar proprietarul.
2. sa aveti grija ca RCA_ul masinii sa fie pe numele celui din talon, NU pe numele dumneavoastra..
Daca sunteti oprit in trafic spuneti ca este masina cumnatului dumneavoastra, nu pomeniti ca ati cumparat-o si nu ai inmatriculat-o. Puteti sa luati masina in evidenta la impozit pt a plati impozit la ea. va va ajuta cand vreti sa o vindeti.

Cam asta ar fi in mare. Acum pt cunostinta dvs situatia sta in felul urmator.
Daca scrie pe talon instrainat si este prins in trafic dupa 30 de zile de la data instrainarii atunci politistul iti ia talonul si numerele masinii si esti obligat sa inscrii masina. Adica sa platesti taxa :).
Daca e oprit prietenul dvs dupa ce trec 30 de zile sa spuna politistului ca a uitat talonul acasa ( sa nu il arate) in cazul asta va fi sanctionat pt lipsa actelor insa politistul nu va avea de unde sa stie ca pe talon scrie instrainat. macar nu risca sa ii fie luat talonul, numerele etc,