Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Victima accident - daune materiale si morale, procedura
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Victima accident - daune materiale si morale, procedura

Bună seara! Vreau să mă lamuriți în următoarea speță : pensionar pe caz de boală,64 ani, cu venit sub minim pe economie, accidentat de către un șofer pe trecerea de pietoni ,culoare verde pietoni, cu ruperea unui picior în două locuri ,spitalizare 10 zile + îngrijire la domiciliu-CML 8 zile.Poate chema în penal sau civil (..dacă nu sau înțeles amiabil..) în termen de 2 luni (..sau 60 zile..!?) de la producerea accidentului. Menționez că poliția ia suspendat carnetul de conducere ,intocmind dosar șoferului . Care este procedura în acest caz (penal sau civil?)..?
Mulțumesc !
va puteti indrepta in civil cu actiune in pretentii contra soferului vinovat, puterti solicita atat daune materiale cat si morale
Mulțumesc, cu stimă!