Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort cu repetir
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort cu repetir

care e procedura legala pt a incheia acest proces???

,, daca am terminat un proces de divort in 2006 cu o hotarare irevocabila prin care mi-am redobandit numele de fata, schimbat documentele si incredintat copilul pana in 2020, pot reprimi o citatie in proces de divort in 2013?...e posibil?...:frantic: :(
mentionez ca fara un act real nu as fi putut sa imi fac toate documentele si sa imi refac viata!!! daca as fi facut o alta casatorie ce se alegea de aceste documente ? :rtfm:
mmirela_m, utilizator
Trimiteti prin posta o intampinare in care sa scrieti ca ati divortat, ca la vremea respectiva l-ati citat acolo unde locuia, atasati copia dupa sentinta pe care o aveti. Nu trebuie sa va prezentati.
Nu ati spus ce scrie in cerere lui de divort sau ce-o fi.. uitati-va si pe portalul instantei de judecata ( wwww. portaj just. ro - dupa judecatoria pe raza careia va aflati domiciliul in tara , dupa numele dvs) si vedeti daca e un proces pe rol si cu ce obiect.
Ora estimata: 9:00
Complet: C7
Tip solutie: 242 c.pr.civ
Solutia pe scurt: ÎNCHEIERE 06.11.2013. Admite excepţia netimbrării cererii de repunere pe rol, excepţie invocată de instanţă din oficiu. Anulează ca netimbrată cererea de repunere pe rol formulată de reclamantul B în contradictoriu cu pârâta ...eu... Definitivă. Cu recurs cât timp durează suspendarea. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 06.11.2013.
Document: Încheiere - Suspendare 06.11.2013

Ora estimata: 9:00
Complet: MF7
Tip solutie: 242 c.pr.civ
Solutia pe scurt: ÎNCHEIERE 03.04.2013. Suspendă judecata cererii formulate de reclamantul B în contradictoriu cu pârâta . Definitivă. Cu recurs cât timp durează suspendarea. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 03.04.2013.
Document: Încheiere - Suspendare 03.04.2013

imi vine sa plang... cand se va termina...????????????????? :(

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu vă poate răspunde nimeni la întrebarea "când se va termina?". Nu ghicim viitorul. :)

Deocamdată litigiul a fost suspendat pentru lipsa părţilor. Cererea de repunere pe rol a cauzei formulată de reclamant a fost anulată de către instanţă întrucât acesta nu a timbrat-o. Dacă până în aprilie 2014 reclamantul nu depune o cerere de repunere pe rol pe care să o şi timbreze, atunci cererea de chemare în judecată se perimă (adică e ca şi când nu ar fi fost făcută vreodată).
Gabriela Pintea, Consilier juridic
dar nu se tine cont de actele depuse si de mine? de hotararea deja avuta de la o alta instanta... de faptul ca eu nu cer nimic de pe urma acestui divort, de faptul ca pt mine s-a incheiat in 2006 cu o hotarare definitiva si irevocabila
ca eu am schimbat documentele...
mmirela_m a scris:
dar nu se tine cont de actele depuse si de mine?

Deocamdată judecarea dosarului este suspendată iar dosarul stă cuminte în arhiva instanţei până când cineva va face o cerere de repunere pe rol a lui şi o va timbra. În perioada în care judecarea cauzei este suspendată în dosar nu se face absolut nimic (nu se acordă termene, nu se analizează înscrisuri etc.). După ce cauza va fi repusă pe rol şi întreg probatoriul va fi administrat, instanţa va pronunţa o soluţie. La pronunţarea acestei soluţii instanţa va ţine cont şi de înscrisurile depuse de dvs.