Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii PFA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii PFA

in urma cu o saptamana am deschis un magazin pe PFA si platesc impozitul pe venit de 3%. Mai trebuie sa platesc ceva si la fortele de munca? am asigurare de sanatate?, merge ceva din impozit si la un fond de pensii? Puteti sa-mi spuneti daca trebuie sa platesc contributii catre fortele de munca si dak da, ce anume?
:help:
sorinnel_25, utilizator
Impozitul este de 16 %., si sanatatea 5,5 %.Trebuie sa faceti contract cu casa de pensii si casa de sanatate.

Fara contract de munca in alta parte, obligatiile sunt urmatoarele:

- Sanatate 5.5% din total venituri
- CAS - 28%; aici legislatia iti permite sa platesti un minim de 28% din 3salarii medii pe economie/an, rezulta aprox 100lei/luna => dezavantaj, pensia va fi minima;
- impozit=16%*(venituri-cheltuieli);

urmatoarele contributii sunt facultative:
- fnuass
- somaj
dar necesare in opinia mea, mai ales ca procentele sunt fff mici.

Daca exista un contract de munca, obligatiille sunt urmatoarele:
- sanatate 5.5% din venituri
- impozit 16%
- dispare obligativitatea platii CAS-ului