avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii PFA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii PFA

in urma cu o saptamana am deschis un magazin pe PFA si platesc impozitul pe venit de 3%. Mai trebuie sa platesc ceva si la fortele de munca? am asigurare de sanatate?, merge ceva din impozit si la un fond de pensii? Puteti sa-mi spuneti daca trebuie sa platesc contributii catre fortele de munca si dak da, ce anume?
:help:
Ultima modificare: Luni, 23 Februarie 2009
sorinnel_25, utilizator
Impozitul este de 16 %., si sanatatea 5,5 %.Trebuie sa faceti contract cu casa de pensii si casa de sanatate.

Fara contract de munca in alta parte, obligatiile sunt urmatoarele:

- Sanatate 5.5% din total venituri
- CAS - 28%; aici legislatia iti permite sa platesti un minim de 28% din 3salarii medii pe economie/an, rezulta aprox 100lei/luna => dezavantaj, pensia va fi minima;
- impozit=16%*(venituri-cheltuieli);

urmatoarele contributii sunt facultative:
- fnuass
- somaj
dar necesare in opinia mea, mai ales ca procentele sunt fff mici.

Daca exista un contract de munca, obligatiille sunt urmatoarele:
- sanatate 5.5% din venituri
- impozit 16%
- dispare obligativitatea platii CAS-ului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatiile pfa fata de bs si bass(fonduri) ContSters109653 ContSters109653 Caut sa gasesc un raspuns competent si corect vis a vis de obligatiile unei persoane fizice autorizate care obtine venituri in sistem real . Multumesc (vezi toată discuția)
Contributia fnuass pentru presedintele si cenzorul asociatiei de proprietari Mitica49 Mitica49 Buna ziua, Neavand specializare in domeniul financiar-contabil, as dori sa ma lamuriti asupra urmatoarei probleme: notiunea de \"contributie de asigurari ... (vezi toată discuția)
Impozit pe slariu,somaj,cas... nefis nefis buna ziua. va rog o lamurire.daca sunt angajat la 2 societati comerciale,la una cu 8 ore si la alta cu 2 ore pe zi trebuie sa-mi platesca fiecare angajator ... (vezi toată discuția)