Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativa de viol si de sechestru - intrunirea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativa de viol si de sechestru - intrunirea elementelor constitutive ale infractiunilor

Buna ziua, sunt student si locuiesc in camin. Ieri prietena mea a venit in vizita si a ramas peste noapte, de dimineata eu am plecat la munca la ora 8. Unul dintre colegi de camera, a incuita usa imediat dupa ce am parasit camera, si cand prietena mea a vrut sa plece nu a vrut sa o mai lase, si a incercat sa o dezbrace, sa o arunce in pat.
Asi putea sa fac ceva?
De mentionat ca orele de vizita sunt intre 8-23, si toate astea sau intamplat in jurul orei 9.
Prietena dvs. poate depune plangere penala pentru lipsire de libertate si tentativa de viol in functie de circumstantele in care s-au succedat faptele. (durata, scopul privarii de libertate, etc)
De mentionat ca a atinso in locurile intime, totul a durat cam 40 de minute, pentru ca a aparut un alt coleg care a deschis usa si a reusit sa plece apoi.
Edit:Am vorbit cu ea, si nu este prima oara cand face asa ceva.Dar a amenintato si santajato, ca o sa-mi spuna mie, si apoi eu nu o sa mai vreau sa fiu impreuna cu ea. O sa va tin la curent cu ce mai aflu de la ea. Asteptam parinti pe maine.
Obliterate, utilizator
Avand in vedere repetabilitatea faptelor si amploarea pe care a luat-o situatia, depuneti plangere la politie. Pentru infractiunea de viol, trebuie depusa plangere prealabila si aveti termen maxim de depunere 60 zile de cand s-au intamplat faptele.
Sa depuna plangere penala la politie si sa relateze faptele.
Il va chema la audiere si pe faptuitor.
Depinde si ce va declara acesta.
SI daca acesta neaga totul? tin sa mentionez ca cel care o abuza, nu mai locuia in camin de 2 luni de zile, fiind exclus pentru neplata, dar venea pentru ca, colegi de camera ii permiteau asta, deasemenea stiau ca acesta are o relatie cu ea, insa nu stiau de faptul ca este obligata.