avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua - mostenire insusita doar de unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua - mostenire insusita doar de unul dintre frati

Am o intrebare, am urmatoarea situatie:

Numitul X nascut in anul 1886 si decedat in anul 1959 care a avut 4 copii: Y,Z,H,E.
Numitul Y , unul dintre fiii lui X in urma decesului tatalui si-a trecut toate proprietatile aflate pe numele lui X pe numele lui fara sa mai ia in considerare ceilalti 3 frati: Z,H si E facandu-si adeverinte de proprietate in baza legii 1991 si un titlu de proprietate.

Eu, numita E in calitate de fiIca a lui X si sora a lui Y ce a-si putea sa fac pentru anularea acestor acte care s-au intocmit pe numele lui Y in mod ilegal (fara dezbaterea mostenirii), fara ca tatal meu X sa-i fi dat ceva cu acte lui Y si impartirea in mod egal la toti cei 4 frati care suntem.

Va multumesc.

[Editat majusculele - va rugam scrieti mesajele cu litere mici]
Ultima modificare: Marți, 26 Martie 2013
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 08:30, 27 Martie 2013
Actiune in instanta de anulare a titlurilor de proprietate si dezbaterea succesiunii de pe urma lui X.


*****

Va rog, nu mai scrieti cu majuscule; se interpreteaza ca tipati!!!!
si in cazul in care y a vandut din proprietatile lui x a-si mai putea sa le recuperam?
cam greu, dar nu imposibil...

exista si varianta obligarii acestuia la plata unor sume de bani echivalente cu proprietatile respective;

exista si varianta anularii actelor de vanzare-cumparare subsecvente;

... exista mai multe variante...
Daca cumparatorul a fost de buna credinta actele de vanzare cumparare nu se anuleaza, trebuie dovedit reaua credinta a cumparatorului, altfel prin anularea certificatului de mostenitor in instanta , cel care si a insusit singur calitatea de mostenitor este obligat la plata unor sume schivalente cu valoarea cotelor de mostenire .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme vanzare mostenire eugen05 eugen05 Buna ziua, Am cumparat un teren pe care se afla un imobil demolabil. Cei de la care l-am cumparat (numiti X), l-au cumparat la randul lor de la un mandatar ... (vezi toată discuția)
Drept civil- mostenire samyta samyta Buna ziua! Am si eu o situatie fara raspuns.Avem un titlu de proprietate pe numele a trei frati.Acesti trei frati au decedat.Copii lor ar vrea sa isi imparta ... (vezi toată discuția)
Mai este posibila rectificarea sau anularea titlului de proprietate? grigorestelian grigorestelian Bun gasit! Din cauza comportamentului obraznic al unor persoane din familie, m-am decis sa incerc marea cu degetul. Am urmatoarea speta: Exista 3 frati: ... (vezi toată discuția)