Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua - mostenire insusita doar de unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua - mostenire insusita doar de unul dintre frati

Am o intrebare, am urmatoarea situatie:

Numitul X nascut in anul 1886 si decedat in anul 1959 care a avut 4 copii: Y,Z,H,E.
Numitul Y , unul dintre fiii lui X in urma decesului tatalui si-a trecut toate proprietatile aflate pe numele lui X pe numele lui fara sa mai ia in considerare ceilalti 3 frati: Z,H si E facandu-si adeverinte de proprietate in baza legii 1991 si un titlu de proprietate.

Eu, numita E in calitate de fiIca a lui X si sora a lui Y ce a-si putea sa fac pentru anularea acestor acte care s-au intocmit pe numele lui Y in mod ilegal (fara dezbaterea mostenirii), fara ca tatal meu X sa-i fi dat ceva cu acte lui Y si impartirea in mod egal la toti cei 4 frati care suntem.

Va multumesc.

[Editat majusculele - va rugam scrieti mesajele cu litere mici]
Admin, administrator
Actiune in instanta de anulare a titlurilor de proprietate si dezbaterea succesiunii de pe urma lui X.

*****

Va rog, nu mai scrieti cu majuscule; se interpreteaza ca tipati!!!!
si in cazul in care y a vandut din proprietatile lui x a-si mai putea sa le recuperam?
cam greu, dar nu imposibil...

exista si varianta obligarii acestuia la plata unor sume de bani echivalente cu proprietatile respective;

exista si varianta anularii actelor de vanzare-cumparare subsecvente;

... exista mai multe variante...
Daca cumparatorul a fost de buna credinta actele de vanzare cumparare nu se anuleaza, trebuie dovedit reaua credinta a cumparatorului, altfel prin anularea certificatului de mostenitor in instanta , cel care si a insusit singur calitatea de mostenitor este obligat la plata unor sume schivalente cu valoarea cotelor de mostenire .