Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anularea titlului de proprietate a unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anularea titlului de proprietate a unui teren

Buna ziua.
Ma refer la o proprietate din judetul Botosani.Bunicii mei au murit,si tatal,iar partea tatalui meu ne revine mie si fratelui meu.Tata a mai avut un frate si o sora.Fratele cel mai mic s-a improprietarit cu tot terenul singur in mod ilegal.Sora a apucat sa semneze o procura in favoarea tatalui meu si a celui mic.De mine si fratele meu depinde totul.Practic el mai are nevoie de o semnatura a noastra si se improprietareste cu totul.Noi nu suntem de acord cu instrainarea acestui teren,datorita faptului ca noi nu am stiut cand a incheiat actele de improprietarire. Intrebarea mea este: "Cate sanse sunt ca acest sa fie anulat in instanta?"
Intrucat dvs. nu v-ati dat acordul si nici fratele dvs. acest act este nul.
Puteti sa contestati aceasta semnatura deoarece este un fals.
S-ar putea ca fratele cel mic sa fi declarat la notar sau la primarie ca este unic mostenitor.Ar fi bine sa aveti macar 2 martori si un act semnat de tatal dvs. pentru o confruntare de semnaturi.Puteti cere o expertiza grafologica.
si in lipsa unui act semnat de tatal meu?se poate doar cu martori?
în ce fel s-a împroprietărit? Ce înţelegeţi prin asta? A depus cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate, sau ce anume?

Modul în care aţi expus cazul este prea laconic pentru a putea primi un răspuns.
A depus cerere la primarie in termenul prevazut de lege,consiliul local al comunei i-a intocmit dosarul si a mers la prefectura jud. Botosani un a obtinut actele pe numele lui.
Dacă e aşa, îl va stăpîni sănătos. Cine v-a oprit să depuneţi cerere în termen? Sau, dacă acel mandat despre care aţi amintit la început a fost dat în scopul depunerii cererii, cine v-a obligat să vă alegeţi un mandatar în care nu puteaţi avea încredere?