Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto, nu vreau sa inmanez rca-ul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto, nu vreau sa inmanez rca-ul

Salutare catre toti membri forumului..pe aceasta cale cer ajutorul celor avizati in urmatoarea problema: am fost implicat intr-un accident de circulatie mai exact am fost lovit din spate cand viram stanga, eu plecand de pe trotoar de pe partea dreapta, m-am inscris in trafic..am facut cam 30 m am initiat manevra de virare stanga iar cel din spate m-a lovit in spate stanga. La politie am fost eu scos vinovat politistii argumentand ca eu nu m-am asigurat la plecarea de pe loc, dar accidentul nu s-a produs cand am plcecat de pe loc ci cand eu eram deja la 30m de la locul de unde am plecat. Eu le-am explicat situatia celor de la politie si i-am invitat sa vizioneze poze cu locul unde s-a inamplat accidentul dar ei mi-au spus ca nu instrumenteaza dovezi si ca parerea lor e ca sunt vinovat neargumentand de ce. Eu vreau sa contestez P.V. in instanta pentru ca ma consider nevinovat si in urma devezilor pe care o sa le aduc (poze cu masinile avariate, poze cu locul accidentului ) din care vor reiesi faptul ca daunele nu au cum sa aratate cum arata daca ma lovea cand eu ma puneam in miscare de pe trotuar intrand pe carosabil. Ideea e ca refuz sa ai dau rca-ul celui care a intrat in mine pana la terminarea procesului. Intrebarea mea e sunt obligat sa il dau chiar daca procesul va fi pe rol?Are cum sa ma oblige sa il dau?...ce consecinte pot fi daca nu il dau
In perioada in care ati efectuat succesiunea de manevre mentionate ,ati semnalizat intentia de virat la stanga?
da..aveam semnalul stanga pus...dar problema este ca celalalt sofer a declarat ca m-a lovit cand am plecat de pe loc...ceea ce era imposibil doar daca circula pe trotoar..locul de unde am plecat eu....de aici dilema eu am fost lovit ca ma aflam in miscare dar am fost vinavoat ca nu m-am asigurat la plecarea de pe loc
Am observat schiţă, auto wc trebuia sa fie paralel cu axul drumului, nu cu coltul din stânga în dreptul liniei axului drumului şi în centrul imaginar al intersecţiei în acelaşi timp, spatele fiind orientat 45 grade către dreapta, este clar ca dvs nu ati făcut preselectare în prealabil, ati intrat direct din banda 1 către centrul intersecţiei, coliziunea asa cum am intuit este cauzata de neefectuarea asigurării înainte de manevra de viraj stanga
deci eu eram la 45 de grade pentru ca viram stanga...nu eram oprit ci incepusem sa virez..nu aveam ce banda sa preselecteaz...este cate o sigura banda pe fiecare sens.... in schiza este doar pozitia masinilor in timpul inpactului...dar subliniez eu ma aflam in miscare efectuand manevra de virare la stanga dealfel permisa deoarece nu aveam linie continua iar de pe celalalt sens nu venea nimic...deci sa ma asigur in spate cand sunt pe o singura banda ca pot sa fac stanga?...ma asigur daca este cineva in depasire ceea ce nu era la momentul initierii manevrei, iar ma asigur daca de pe contrasens vine cineva....dar astea sunt detalii pe care avocatul meu le va rezolva..problema mea mare e treaba cu rca-ul

deci citatul m-a bagat in ceta: 1 nu erau 3 benzi pe sens, 2 banda mea nu se termina ci doar schimbam directia de mers spre stanga vrand sa intru pe o straduta , 3 nu existau marcaje decat cele de benzi cate una pe fiecare sens si nici macar nu era intersectie, 4 eu eram deja in manevra de virare stanga cand am fost lovit. deci in cazul in care un auto care face o manevra de virare stanga sau dreapta de pe o singura banda pe sens e lovit din spate de un alt auto primul e vinovat?
Gabriela Mihai, Avocat
Ati solicitat deplasarea la fata locului a unui echipaj de la politia rutiera?
Politistii din lejeritate o baga peasta cu asigurarea. Contestati in instanta, cel care venea din spate era obligat sa circule cu o viteza si la o distanta sa poata evita un incident de genul asta. Si eu am patit la fel iar in instanta am castigat. Au fost martori pe procesul verbal de contraventie?
erhabe, utilizator