Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoastere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoastere copil

Buna ziua,
Am un vecin mai amarat de la tara care are o problema destul de delicata. Concubina lui a plecat din tara in urma cu un an (nu mai stie nimic de ea), iar el nu este trecut in certificatul de nastere al copilului (nu avea acte cand a nascut ea). De cateva luni copilul se afla intr un centru de plasament. Omul vrea sa si ia copilul acasa dar se loveste de tot felul de probleme. A fost la notariat unde a dat o declaratie pe propria raspundere ca este tatal copilului, dar cei de la starea civila i au spus ca nu pot modifica certificatul de nastere decat dupa un test ADN. Pentru testul ADN trebuie sa dea in judecata nu stiu ce institutie. Este adevarat? Ce anume trebuie sa faca?
multumesc din suflet pentru recomandari. Va tin la curent!