avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... Bilete la ordin- compensare
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

Bilete la ordin- compensare

Trebuie sa incasez un bilet la ordin in data de 1 aprilie tot in data de 1 aprilie imi intra la plata un alt bilet la ordin. Se poate sa imi apara ca nu am disponibilitate sau biletele se vor deconta intre ele?
Cel mai recent răspuns: ilmir1 , utilizator 11:10, 29 Martie 2013
Banca nu are dreptul sa opereze compensari. Tot ceea ce va putea sa faca functionarul consta in a opera disponibilul din cont, in masura in care acesta exista.
Puteti incerca sa girati biletul la ordin (sa cedati suma pe care o aveti de incasat catre cel la care aveti datorii).

Succes!
deci nu se vor deconta in acelasi timp?? daca s-ar intimpla asa suma de incasat ar acoperi suma de plata.
Poate nu mam exprimat eu bine situatia e asa : imi intra la plata un bilet in aceeasi zi in care trebuie sa si incasez un bilet. Intrebarea era daca se vor deconta in acelasi timp ca sa nu imi apara ca se refuza biletul?
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2013
ilmir1, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilet la ordin lory22 lory22 Buna ziua, am o intrebare : care este procedura in cazul in care un client a emis un bilet la ordin cu scadenta si nu a putut fi incasat la data specificata ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin refuzat incident major sau minor? pneuros pneuros Am un bilet la ordin tip nou refuzat de banca din lipsa de numerar vreu sa stiu daca aceasta este un incident de plata minor sau major? biletul a fost introdus ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin lory22 lory22 Buna ziua, am o intrebare : care este procedura in cazul in care un client a emis un bilet la ordin cu scadenta si nu a putut fi incasat la data specificata ... (vezi toată discuția)