Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dauna in timpul transportului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dauna in timpul transportului

buna ziua.am urmatoarea situatie. am facut un transport in timpul caruia s-a produs o paguba(s-au spart 20 de sticle).clientul mi-a facut o factura fara tva cu contravaloarea sticlei. mie nu mi se pare corect.La rindul meu trebuie sa facturez aceea valoare. eu am facturat-o cu tva. e corect??
Este corect cum a facturat clientul dvs. fara tva deoarece aceea marfa a iesit din circuitul economic prin urmare va facut o factura cu valoare marfii deteriorate inclusiv tva pentru ca el sa poata sa se scada din gestiune cu marfa respectiva.
Facturand cu tva ar insemna ca marfa respectiva este vanduta, ceea ce nu este adevarat.
Se considera ca nu ati respectat contractul astfel se factureaza penalitati la nivelul pagubei(marfa+tva) fara tva conf. art. 137 alin. (3) lit. b) “ Baza de impozitare nu cuprinde urmatoarele: … b) sumele reprezentand daune-interese, stabilite prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, penalizarile si orice alte sume solicitate pentru neindeplinirea totala sau partiala a obligatiilor contractuale, daca sunt percepute peste preturile si/sau tarifele negociate”.
La randul dvs facturati fara tva iar clientul dvs. ar trebui sa se adreseze societatii de asigurare pentru despagubire.
Dvs va inreg cu factura pe 6581.
radumuresan, utilizator
MULTUMESC!