Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reclama/publicitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reclama/publicitate

Buna ziua! Am si eu un SRL cu domeniu de activitate medicina dentara. As dori, fiind o firma nou infiintata sa-mi fac putina reclama insa este o problema. Conform legii 31 a societatilor comerciale, stiu ca am voie sa-mi fac publicitate insa, Colegiul Medicilor Dentisti iterzice orice forma de publicitate - este scris in codul de etica. Fiecare dentist membru este sanctionat daca nu-l respecta. Acest cod este bazat pe modelul european si se pare ca functioneaza in toate tarile europene si in care este mentionat faptul ca este interzisa publicitatea in domeniul medicinii dentare. Totusi, pe mine nu ma intereseaza cum este in afara, eu functionez aici si vreau sa stiu cum imi pot desfasura afacerea fara sa am probleme legale. Multumesc.
Sunteti obligat de lege sa fiti membru in acest colegiu? V-ati inscris de buna voie? Care sunt santiunile prevazute? Sincer eu am vazut reclame la o firma din domeniu atat pe televizor cat si pe un stadion de fotbal. Sunteti sigur ca este interzisa publicitatea?
Da sunt obligat. In legea 95/2006 scrie asa la Art. 474. - "(1) Profesia de medic dentist, indiferent de forma de exercitare, salariata si/sau independenta, se exercita numai de catre medicii dentisti membri ai Colegiului Medicilor Dentisti din Romania".
In codul deontologic al medicului dentist (care trebuie respectat atunci cand faci parte din Colegiu) scrie asa la Art. 29: "(1) Reputaţia medicului dentist trebuie să se sprijine doar pe competenţă si demnitate, fără contribuţia reclamei de orice fel. (2) Profesia de medic dentist nu trebuie practicată ca o activitate comercială"
Nu stiu ce fel de sanctiuni se aplica dar reclamele de care vorbiti le stie toata lumea, dar nu inseamna ca sunt si legale, doar traim in Romania.....
Vreo parere?
Scuze de intarzierea raspunsului. Sistemul de alerte al siteului nu functioneaza deci nu am stiut ca ati raspuns. Eu cred ca este exagerata aceasta prvedere: in acest fel chiar si o simpla placheta cu numele cabinetului, un site web sau prezenta intr-un anuar gen Pagini aurii ar putea fi sanctionata ca publicitate. Eu cred ca puteti sa va faceti reclama fara probleme, mai ales daca nu se prevad sanctiuni. VA sugerez insa sa faceti reclama neagresiva si sa evitati exagerarile, in rest nu vad sa aveti probleme. Succes in activitate!
Dragos Corbuleanu - Birou de Mediator, Mediator