Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declaratii de depus la o asociatie agricola(ong)
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declaratii de depus la o asociatie agricola(ong)

Buna ziua !as dori sa va intreb care sunt actele care trebuie depuse la finante pentru o asociatie a crescatorilor de ovin si caprine.va multumesc!
Sunteti asociatie infiintata pe og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile, actualizata?
Aveti angajati cu contract de munca?
nu!doar zilieri.
da este vorba de og 26/2000
Impozitul pentru ce platiti zilierilor il calculati prin aplicarea cotei 16% asupra remuneratiei brute zilnice.
Calculul si retinerea impozitului il faceti la data fiecarei plati a remuneratiei brute zilnice, iar virarea la bugetul a impozitului o veti efectua pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei pentru care le platiti venitul.
Completati si depuneti numai prin internet cu certificatul de semnatura electronica declaratia 112, completand :
- in Anexa nr.1 Sectiunea ?Creante fiscale? numai informatia privind impozitul pe veniturile din salarii.
Poate va ajuta si precizarile de la adresa [ link extern ]

Apoi pana la finele lunii aprilie 2013 depuneti bilantul pe anul fiscal 2012 semnat de catre un contabil autorizat membru CECCAR si aprobat si de adunarea generala a asociatiei.
Daca aveti mai mult de 15 persoane ca membrii cu drept de vot, va trebuie si un raport al cenzorului, dupa care faceti copie si depuneti odata cu bilantul.

Mai aveti de depus, la inceputul anului declaratiile 101 si 392b pana la 25 februarie si declaratia 205 pana la 28 februarie.
george-neagu, moderator
va multumesc mult!