avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1938 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara inregistrata gresit
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara inregistrata gresit

Buna ziua,

Problema mea incepe in luna ianuarie 2013, cand se inregistreaza o achizitie intracomunitara eronat, factura avand discount, iar inregistrarile facandu-se fara discount. Eroarea s-a observat la o confruntare cu situatia furnizorului in luna martie 2013.

Intru-cat la luna ianuarie s-a depus d101, firma trecand la impozitare pe venit, intrebarea care se pune este cand sa fac corectiile?

1. Sa modific inregistrarile din luna ianuarie, sa rectific D390, D101 si sa prind diferenta in D300 la regularizari in martie?, sau

2. Inregistrarile de corectie sa le fac in luna martie cand s-au descoperit, sa rectific D390 si in D300 trec la regularizari.

Eu as inclina pe varianta 1, fiind implicata si D101.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:43, 31 Martie 2013
Da. Asa cum ati spus, corecta este varianta 1.

Se fac rectificative la D101 si D392 pentru luna 01/2013 iar corectiile referitoare la T.V.A. se fac prin regularizari in decontul D300 aferent lunii 03/2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu bilantul si declaratia 300 stanciu cornelia stanciu cornelia Am preluat o firma anul acesta in luna octombrie si am constatat cu stupoare ca declaratiile de tva incepind cu luna mai 2008 nu erau corecte si de asemenea ... (vezi toată discuția)
Este necesară declaratia 390 dacă am primit plăți intracomunitare? Petrovic Petrovic Știu că 390 e necesară pentru lunile în care am făcut achiziții intracomunitare. Dacă am primit plată de la client din UE, sunt obligat să fac ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura din 2009 krika8712 krika8712 Buna ziua, Am primit de la administrator o factura de leasing extern, dar este de anul trecut. Declaratia 300 am depus-o deja,acum pe 2010 cum o inregistrez ... (vezi toată discuția)