Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara inregistrata gresit
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara inregistrata gresit

Buna ziua,

Problema mea incepe in luna ianuarie 2013, cand se inregistreaza o achizitie intracomunitara eronat, factura avand discount, iar inregistrarile facandu-se fara discount. Eroarea s-a observat la o confruntare cu situatia furnizorului in luna martie 2013.

Intru-cat la luna ianuarie s-a depus d101, firma trecand la impozitare pe venit, intrebarea care se pune este cand sa fac corectiile?

1. Sa modific inregistrarile din luna ianuarie, sa rectific D390, D101 si sa prind diferenta in D300 la regularizari in martie?, sau

2. Inregistrarile de corectie sa le fac in luna martie cand s-au descoperit, sa rectific D390 si in D300 trec la regularizari.

Eu as inclina pe varianta 1, fiind implicata si D101.
Da. Asa cum ati spus, corecta este varianta 1.

Se fac rectificative la D101 si D392 pentru luna 01/2013 iar corectiile referitoare la T.V.A. se fac prin regularizari in decontul D300 aferent lunii 03/2013.