Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... TERMEN DE RECURS
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

TERMEN DE RECURS

Buna dimineata,
Respectuos va rog sa ma lamuriti, e posibil ca dupa ce prima instanta a dat o hotarare judecatoreasca cu termen de recurs in 15 zile de la comunicare, reclamantul pierde cauza si face recursul in termen, se noteaza recursul, iar paratul cere o indreptare de eroare materiala in afara termenului si judecatorul repune pe rol cauza.
Va multumesc
Codul de procedura civila prevede un termen de 15 zile de la pronuntare pentru completarea hotararii in cazul in care instanta a omis sa se pronunte asupra unui capat de cerere principal sau accesoriu ori asupra unei cereri conexe sau incidentale. In cazul in care se solicita indreptarea erorilor materiale de orice natura, inclusiv de calcul, nu se prevede un termen(art. 281-281 ind. 3 C.pr.civ.
Va multumesc foarte frumos pentru raspunsul competent.