Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... referitor controversatele penalitati ale lui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

referitor controversatele penalitati ale lui ienupar05

Dragii mei,

Asa cum v-am promis va tin la curent cu cu etapele procesului meu referitor plata penalitati.
Vreau sa va spun ca asociatia de proprietari a lipsit de la infatisare deci, nu si-a sustinut cauza
Cum o pot intrpreta ? Lipsa de sustinere cu documente justificative.Urmatorul termen 07.04.2009.
cand trebuie sa se prezinte in instanta cu inscrisurile cerute de mine.Ce se v-a intampla vom vede.
pana in aprilie toate cele bune.
Am terminat si noi procesul cu un restantier (avea de plata numai penalizarile de 1300 lei, ca-si achitase debitele de intretinere la al 2-lea termen ). Termenul e miercuri 25.02.2009, dar ieri 23.02.2008 a venit proprietarul la asociatie cu banii si a achitat totul. De ce ? A apelat la "cel mai tare avocat, care-i are domnule pe toti la degetul mic" dupa cum spunea restantierul . Numai ca si-a facut omul socoteala si e mai convenabil sa plateasca la asociatie. Avocatul i-a spus, dupa ce s-a uitat in dosar, ca nu-i poate garanta decat ca va obtine anularea penalizarilor mai vechi de 3 ani (am cerut penalizari de 7 ani), adica din cei 1300 leil o sa fie totusi obligat sa achite asociatiei aprox 800 leil. Iar onorariul avocatului era numai 1000 lei .
S-a lecuit. S-au taiat chitante, s-a eliberat o adeverinta si maine aducem la cunostinta instantei ca debitorul a achitat , actiunea ramane fara obiect si multumim justitiei ca ne-a ajutat.
Tot alunecosi sunteti.Eu ma intreb de ce nu s-au prezentat sa-si sustina punctul de vedere ? caci, nu eu am initiat acest proces. Eu sunt paratul care ma apar cu greselile lor.
La primul termen s-a prezentat sotia si a cerut un termen ca este sotul plecat in delegatie si .....
La al 2-lea termen instanta i-a solicitat sa aduca dovada ca el, sotul, este unicul proprietar al apartamentului, pentru ca avea un angajament de plata facut acum 3 ani la asociatie, dar era scris de nevasta, iar sotul spunea ca ea nu este proprietara si nu avea dreptul sa-si ia acel angajament.
La al 3-lea termen a cerut instantei sa-i dea un nou termen deoarece doreste sa-si angajeze avocat.
Maine ar fi al 4-lea termen , asa cum v-am povestit.
Eu va doresc, cu sinceritate, sa castigati daca aveti dreptate.
Ps. de 4 ani am litigii cu o soc ce administreaza asociatia la mama mea, pt ca refuz sa platesc unele sume adaugate in plus.La inceput nu am pus avocat,si le a convenit sa se ..joace..acuma am 2 dosare in care sunt obligati sa mi plateasca ch de judecata de peste 2 000 lei,..incetand de a se mai juca .In schimb incearca cu altii care nu cunosc cum se prcededeaza ..bazandu se numai pe faptul ca judecatorul ii v a da dreptate.
Primul proces intentat de mine,dar fara avocat,in care solicitam ca noua asociatie sa mi recunoasca plata datoriilor a respins cererea desi prezentasem chitante pt sumele respective .Apoi am asteptat sa ma dea in judecata ....m a dat dar neputand dovedi sumele solicitate ...au fost obligati la plata cheltuielilor. O expertiza contabila,o solicitare a documentelor..si ..dle adrian ..si un av de mana a 2 are castig de cauza.Mai trebuie ca proprietarii sa l oblige pe presedinte sa plateasca singur cheltuielile
.
proprietaru a scris:

O expertiza contabila,o solicitare a documentelor..si ..dle adrian ..si un av de mana a 2 are castig de cauza.Mai trebuie ca proprietarii sa l oblige pe presedinte sa plateasca singur cheltuielile

Din august 2008 pana acum este al 3-lea proces ce-l castigam fara avocat. Acesta a ramas fara obiect, dar celelalte doua l-am castigat clar si-au ramas definitive. Au venit la asociatie si-au achitat mare parte din restante pentru ca le-am adus la cunostinta ca urmeaza executatrea care costa si tot ei trebuie sa plateasca. Avem 3 ani la dispozitie sa punem in executare hotararea.
Iar cu expertiza unul a platit un expert ales in instanta, a platit 800 lei expertul. Acesta a facut o documentatie de peste 30 de pagini si a concluzionat ca toate sumele solicitate de asociatie sunt corecte, calculate legal si evidentiate legal in contabilitatea asociatiei. A mai pierdut si 800 lei.
Succes maxim va doresc!