Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale facilitati fiscale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

facilitati fiscale

Pentru plata pana la 31 martie a impozitului se acorda o bonificatie. Ce se intampla daca 31.03 pica in zi nelucratoare? Se acorda bonificatia pe data de 1 aprilie? Daca da,care este temeiul legal?
Da, se va acorda si pe data de 01.04.2013.

Conform codului de procedura fiscala :
[ link extern ]
"Art. 68 Calcularea termenelor
Termenele de orice fel privind exercitarea drepturilor şi îndeplinirea obligaţiilor prevăzute de Codul de procedură fiscală, precum şi de alte dispoziţii legale aplicabile în materie, dacă legea fiscală nu dispune altfel, se calculează potrivit dispoziţiilor Codului de procedură civilă"

Iar in codul de procedura civila art 101 alin (5):
(5)Termenul care se sfârşeşte într-o zi de sărbătoare legală, sau când serviciul este suspendat, se va prelungi până la sfârşitul primei zile de lucru următoare.
: [ link extern ] .:

sau art 181, alin(2) din noul cod de procedura civila