Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda auto

buna ziua
am urmatoarea situatie , amenda auto aplicata pentru conducere cu viteza si retinere permis auto .
insa autorul conducea o masina cu nr xxx dar din eroare a dat politistului talonul de la cealalta masina cu nr yyy , astfel politistul a intocmit proced verbal pentru masina yyy care se afla in garaj, nici politistul nici conducatorul auto nu au realizat eroarea la acea data ,

acum conducatorul auto vrea sa faca plangere impotriva procesului verbal de sanctiune , il va ajuta si faptul ca politistul a trecut eronat datele altei masini ? sau il va incrimina mai mult?

multumesc.
In termen de 15 zile de la comunicare,sa formuuleze plangere contraventiomnala la judecatoria responsabila ,solicitand anularea PV
A se verifica disp 16,17 din OG nr 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor
ynocentta, utilizator
Se poate contesta.
MULTUMESC

ma gandesc ca masina yyy este pe firma si pot face dovada ca se afla in garaj si astfel agentul constatator a intocmit procesul verbal gresit deoarece masina care era condusa era cea cu nr xxx.
si eu am aceesi problema. a trecut in procesul verbal zlK in loc de zlX.si ma gandesc daca se va aproba contestatia. nici nu prea am experienta cum se procedeaza. stau pe net de o zi intreaga sa ma informez cat mai bine.
Din ce-am gasit/aflat azi cel putin, poti face contestatie cu toata inima. vei castiga :) mult succesc! se considera nulitate absoluta asupra PV-ului! era de datoria domnului politist sa verifice talonul :)