Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Coparticipare procesuala activa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Coparticipare procesuala activa

In Contencios administrativ ( obligatia de a face a paratului), atunci cand avem un caz de coparticipare procesuala activa ( pluralitate reclamanti), iar domiciliul ales de reclamanti este acela al avocatului si al celui imputernicit prin mandat, Instanta de judecata admite sau nu exceptia necompetentei teritoriale?
Nu, in nici un caz. Competenta teritoriala este stablilita, concret, dupa domiciliul inscis in C.I., si NU dupa adresa procedurala aleasa de catre parti.
In acest caz,este necesar sa aveti in vedere urmatoarele aspecte:
1.Conform NCPC,partile pot conveni ca procesele privitoare la bunuri si alte drepturi de care pot dispune sa fie judecate de alta instanta decat cea care ar fi competenta teritorial,cu exceptia cand competenta este exclusiva-art.126.
2. In situatia litisconsortiului procesual-cand sunt mai multi reclamanti sau parati,judecatorul va putea dispune prin rezolutie reprezentarea lor prin mandatar si indeplinirea procedurii de comunicare a actelor de procedura numai pe numele acestuia,la domiciliul sau-art.202
3.Daca mai multi reclamanti formuleaza prin aceeasi cerere de chemare in judecata,pretentii impotriva aceluiasi parat,determinarea instantei se face dupa valoarea,natura,ori obiectul acelei pretentii-art.100
3.In cazul administrarii probelor de catre avocati,partile isi exprima consimtamantul ca pentru aceasta procedura isi alege domiciliul la avocatul care o reprezinta-art.368
Instanta va verifica daca este competenta general,material si teritorial sa judece pricina,la primul termen de judecata la care partile sunt legal citate.
Numai bine!