Forum Discuţii juridice Achiziţii publice calcul pret manopera - licitatie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

calcul pret manopera - licitatie

Cum se calculeaza pretul manoperei pentru licitatie in domeniul constructiilor? Se tine cont de media data, pe domeniu de activitate, de Institutul National de Statistica?
Exista vreo baza legala? Se poate lua o medie lunara, declarata pe mucitori?
Se iau in considerare si personalul TESA?
In general, acestea sunt atributiile unui devizier, pe baza de unitate de masura unitara sau pe baza de retete (manopera in mediu calcaros de ex)...

Exista baze de date ale programelor de devize, actualizate cu acceptul ministerelor de resort, in speta constructii.

Sfatul meu este sa luati contact cu un devizier.
As fi dorit sa stiu daca exista vreo lege care sa impuna anumite conditii pentru calculul manoperei la o oferta!
Adica pot pune pretul de 2 lei /ora/om manopera si nimeni sa nu zica nimic!.
Iar la eventuale solicitari de clarificari sa mi se spuna ca "pretul pentru manopera este subevaluat"!
Tariful orar trebuie sa duca cel putin la respectarea salariului minim pe economie.
In plus, pentru un pret deosebit de scazut vi se pot cere documente privind salarizarea personalului nominalizat la functia respectiva prin care sa dovediti posibilitatea pretului ofertat.
Desigur ca puteti oferi ce pret doriti. Salariul minim pe economie este singurul stabilit prin lege. Dumneavoastra puteti avea o tehnica mai buna si mai ieftina... totul este sa puteti justifica pretul, daca vi se cere acest lucru.