Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Intreprindere individuala - norma de venit neplatitor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Intreprindere individuala - norma de venit neplatitor tva

1.In afara de registru jurnal de incasari si plati,mai tb.si :(jurnal vinzari si cumparari 2.In decizia de impunere260 privind plati anticipate de la ANAF PE 2013 la norma de venit scrie 8400lei;plati anticipate cu titlu de impozit scrie1344lei[16lasuta];platiCASS 468LEI. Daca depasesc 8400 lei la 31Decembrie2013,ce trebuie sa fac.Se mareste impozitul si CASS PE 2013.
Cele doua jurnale de vanzari si de cumparari le completati daca ati optat sa fiti platitor de tva sau daca depasiti plafonul veniturilor anuale de 35 000 euro/echivalent lei, dupa care veti fi obligat sa deveniti platitor de tva.
Completati si registrul de cump/vanzari intrucat anul viitor va trebui sa depuneti declaratia 392B si va fi mai usor de calculat sumele. Daca depasiti cei 8400 lei nu o sa platiti cu nimic in plus deaoarece sunteti cu norma de venit.
ContSters285233, utilizator