Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa revenire din CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa revenire din CIC

Buna ziua, am o problema si o rugaminte la dvs. Avem o angajata care si-a reluat activitatea dupa CIC de 2 ani. La cateva zile i s-a adus la cunostinta ca datorita reorganizarii activitatii, locul de munca se desfiinteaza urmand sa beneficieze de un preaviz de 20 de zile lucratoare, salariu compensator, urmand sa i se desfaca cim conf. art.65 alin 1 din L53/2003.
Cine ii da adeverinta de somaj? Noi cu perioada de dinainte de a intra in CIC?
Va multumesc
Deci...am o salariata care vine din CiC de 2 ani, firma respectiva nu mai are activitate, insa nu a fost suspendata sau inchisa in sensul asta.
Practic toate posturile au fost desfiintate.... pot sa fac acte pt desfiintare post ? Nici macar in perioada de preaviz nu avem ce sa-i dam de munca.... va multumesc !
CJJJ a scris:

....
Practic toate posturile au fost desfiintate.... pot sa fac acte pt desfiintare post ? Nici macar in perioada de preaviz nu avem ce sa-i dam de munca.... va multumesc !

Ii puteti face actele pentru desfiintarea postului.... acordarea preavizului este obligatorie , altfel decizia de concediere este lovita de nulitate absoluta.