Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj. Cote-parti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj. Cote-parti

In cazul unui divort, daca cei doi copii (unul major si unul minor) raman cu tatal lor in apartamentul dobandit in timpul casniciei, atunci mama la cat din suma evaluata pt apartament are dreptul (in procente).
La stabilirea sultei se tine seama de contributia fiecarui dintre soti la dobandirea imobilului.
Se pleaca de la prezumtia ca sotii au contribuit egal la achizitionarea bunurilor. Daca unul din soti doreste, poate cere o cota mai mare si va trebui sa dovedeasca cum ca a avut o contributie mai mare.
La partaj nu conteaza cati copii au si nici unde stau.