Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa divort - aspecte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa divort - aspecte

X si Y decid sa divorteze. (x = barbat, y = femeie). Motivul. X o insela pe Y.
Ambii au impreuna o casa (construita fara acte), si un apartament (jumatate cu credit, unde titular de credit este X - ratele sunt platite in principal de X, foarte rar de catre Y).
Mare parte din venituri vin din partea lui X, care a lucrat in strainatate singur, departe de famile. Mare parte din sumele alocate acelei case (aprox 80 %) si apartamentului ( 50%), au provenit de la X - din munca prestata de acesta in strainatate (detine fluturasi de salariu in limba tarii respective)
In caz de partaj, poate obtine o cota mai mare din bunurile imobiliare de mai sus? Daca da, cam in ce procedura?

Multumesc!
SANTIER, utilizator
Buna ziua,
La partaj poate solicita un procent peste 50% daca poate sa dovedeasca un aport substantial mai mare adus in achizitionare.
Cotele se stabilesc functie de cat crede fiecare de la 51% pana la 99%
Împrejurarea că o înșală constituie doar motive de divorț!
Cu privire la partaj, prezumția de contribuție egală a soților poate fi răsturnată de soțul care dovedește că a contribuit mai mult, context în care va primi mai mult!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Procedura este aceea a unui dosar de partaj, unde x poate pretinde o cota de contributie peste cea de 50% prezumata legal, urmand a dovedi cu acte aceste aspecte.

Contrubutia se apreciaza global si nu in ceea ce priveste dobandirea fiecarui bun in parte.

Va sfatuiesc totodata sa mergeti alaturi de un avocat in aceasta procedura caci e greoaie si riscanta si nu veti reusi fara cunostinte de specialitate.