Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua!
problemea mea este urmatoarea:
trebuie sa dezbat succesiunea cu matusa mea dupa bunicii mei.Eu am facut o acceptare expresa la notar in ianuarie 2012 cand a murit bunica( tatal meu-fiul bunicii a murit in 2009, ramanand doar eu si matusa mea ca succesori).
datorita unor certuri intre mine si matusa eu nu mai vreau sa dezbat succesiunea.
va rog sa-mi spuneti daca ,poate si cum,sa ma oblige sa facem succesiunea.
in cazul in care ajungem in instanta si nu ma prezint ce se poate intampla?

va multumesc.
Daca nu mai doriti pe cale amiabila se rezolva in instanta.....insa costurile sunt mai Mari....cel Putin este Bine ca ati dat declaratia de acceptare.