Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Canalizare blocata de un vecin?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Canalizare blocata de un vecin?

stam intr-o localitate unde avem canalizarea comuna cu primaria ,politia ,cabinetul medical, o alimentatie publica si inca cateva familii.
in urma cu cativa ani un vecin a cumparat un teren langa noi, pe unde trecea canalizarea contruita inca in anii 80".
Anul trecut acest vecin a construit o casa privata, inchizand (astupand)cateva canale de scurgere, pe una chiar construindusi casa,astupand anterior canalul de scurgere.
Iar acum canalul fiind astupat,canalizarea se revarsa in pivnita noastra,a locatariilor.
Unde putem sa ne adresam in acest caz?
Este vorba despre imobil de locuit in comun?
este vorba de un bloc cu 4 apartamente private + vreo doua case private + institutiile sus mentionate.