avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... detinere droguri marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

detinere droguri marijuana

buna ziua am fost prins cu un pliculet de marijuana de politie si am fost chemat la parchet as vrea sa stiu ce mise intampla :(
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:48, 4 Aprilie 2013
Veti fi cercetat pentru infractiunea prevazuta in Legea 143/200 de :

Art. 4. – (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpararea sau detinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fara drept, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau amenda.
(2) Daca faptele prevazute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 5 ani.


Daca nu aveti antecedente si bineinteles, daca nu vi se retine si vreo vanzare, puteti scapa cu o pedeapsa cu suspendare.
si daca imi recunosc fapta si spun de unde am procurat chestia aia ce se intapla
si as vrea sa mai stiu daca marijuana e drog de mare risc
Faptul ca sunteti liber inseamna ca ei stiu ca nu vindeti...
O sa va fie destul de neplacut in fata organului de ancheta penala daca nu le spuneti de la cine ati cumparat.
Aveti dreptul de a merge insotit de avocat.
Nu cred ca o sa aveti avocat din oficiu.
Daca va cheama avocat din oficiu va fi foarte rau pentru dvs. deoarece ar insemna ca urmeaza sa fiti retinut.
Este posibil sa fiti si bruscat.Se mai intampla din cand in cand daca nu le convine ceea ce vreti sa declarati si nu scrieti dupa dictare.
O sa va aduca la cunostiinta si faptul ca aveti dreptul de a nu da nicio declaratie si ceea ce declarati poate fi folosit si impotriva dvs., dar eu cred ca iveti declara oricum cu toate drepturile pe care le aveti.
Nici nu este bine sa nu declarati nimic dupa parerea mea, ci sa dati o declaratie...
Insa, daca veti merge insotit de avocat va poate sfatui si avocatul dvs.

Marihuana este drog de risc.
si eu oricum le zic tot si eu numi pot permite un avocat eu o sa ma duc singur as vrea sa stiu daca e bine sau nu ?sa merg singur fara avocat

Alte discuții în legătură

S-au gasit asupra mea 0.5 g de marijuana arlecchino arlecchino Buna ziua, as vrea si eu sa ma lamuresc cu niste chestii daca se poate... Am fost legitimat de politia locala si perchezirionat si s-a gasit asupra mea un ... (vezi toată discuția)
Consum de droguri de mare risc, cum trebuie sa procedez? doruvictor doruvictor Am fost prins in cadrul unui festival de muzica de langa orasul X cu o mica cantitate de cannabis (sub jumatate de gram), in timp ce imi faceam o tigara cu ea. ... (vezi toată discuția)
Etnobotanice ContSters377214 ContSters377214 Buna,sunt elev am 18 ani si am fost prins cu 10 pliculete de etnoobotanicee de catre Jandarmeria Romana,Nu am recunoscut ca am substante interzise iar la ... (vezi toată discuția)