Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu

Perioada de concediu fârâ platâ este luată în calcul ca vechime în muncă pt. trecere la altă treaptă de salarizare??
In general, perioada de concediu fara plata nu constituie vechime in munca.
Nu, Concediul fara plata nu constituie vechime in munca, cu exceptia cazului prevazut de art. 158 din Codul muncii, privind durata concediului pentru formare profesionala.
"Durata concediului pentru formare profesionala nu poate fi dedusa din durata concediului de odihna anual si este asimilata unei perioade de munca efectiva in ceea ce priveste drepturile cuvenite salariatului, altele decat salariul."
Exceptie, mai face si CFP acordat pentru CCC in baza OUG nr.111/2010, care constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.