Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs la divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs la divort

am fost parat in dosarul 4635/315/2012 la Judecatoria Targoviste,nu am depus la termen intampinarea si cererea reconventionala deoarece nu stiam de ce sunt invinuit,sotia mea a prezentat martori mincinosi(are dosar penal pentru marturie mincinoasa) si a obtinut divortul.ce ma deranjeaza este faptul ca s-a dispus preluarea baiatului meu de 13ani pe care il aveam incredintat prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de catre Asociatia Provita2013 Targoviste.Va rog sa-mi spuneti cum pot ataca aceasta decizie,cat ma costa,si cat timp am la dispozitie. Cu stima,Sorin Olariu
aveti dreptul de a declara apel impotriva sentintei in termen de 30 zile din momentul comunicarii sentintei.
Termenul de apel este de 30 de zile de la comunicarea hotararii.
Costuri:- taxa de timbru 1/ 2 din 39 lei, adica 19.5 lei, timbru jud. de 0,15 lei si onorariu avocat daca optati ( pentru redactarea motivelor de apel si asistenta juridica in fata instantei de apel).