Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Reconcesionarea locului de veci
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Reconcesionarea locului de veci

Buna Dimineata,
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat...
Am 3 locuri de veci la un cimitir din apropierea Capitalei,cumparate cu mai multi ani in urma,cu actele necesare si chitanta de la biserica...cu taxele anuale platite la zi...
Acum,am inteles de la Parinte ca trebuie sa-i achit suma de 300 de lei pentru reconcesionare si cite 200 de lei pentru fiecare loc in parte.....si voi primii un titlu de proprietate....
Afirma ca aceasta este "o actiune" ce se desfasoara in toate cimitirele din tara...
Cu multumiri.
In expunerea dvs exista o contradictie evidenta
Initial afirmati ca detineti 3 locuri
cumparate cu mai multi ani in urma,cu actele necesare si chitanta de la biserica.
si ulterior reveniti cu precizarea
trebuie sa-i achit suma de 300 de lei pentru reconcesionare

Exista o distinctie semnificativa intre calitatea de proprietar si acea de concesionar ,calitate care va acorda dreptul de utilizare/folosire si nu acea de de proprietatea asupra locurilor de inhumare
De regula,administratia cimitirelor incheie contracte de concesiune loc de inmormantare pe diferite perioade de timp
In cazul decesului titularilor contractelor de concesiune,administratia cimitirelor acorda facilitatea preluarii spre folosinta a locului de inhumare de catre mestenitorii titularului,prin incheierea de nou contract de concesiune -conditionat de achitarea obligatiilor aferente
Aveti dreptate.
Am sa caut chitantele cu care s-au achitat cele 3 locuri de veci....pentru ca,asa cum spuneti si Dumneavoastra,probabil ca nu m-am exprimat corect.2locuri sint mostenire,pe certificatul de mostenitor si cumparate de la biserica cu multi ani in urma(la Mihailesti-Giurgiu cimitirul a fost mutat in o alta locatie,cu ocazia realizarii lacului..).
Biserica este si administratora cimitirului.
Cele 2 locuri,mostenite legal si trecute pe certificatul de mostenitor au fost ale bunicilor,posibil si strabunicilor....
Al treilea a fost cumparat de la fostul proprietar....cu chitanta de la biserica....cu stampile si taoate cele necesarae...
SIGUR ESTE ca am fost somat,de parintele bisericii respective sa achit 2 taxe.....
Una de 300 lei pentru .....reconcesionare,zice el ca aceasta actiune este la nivel de cimitire din toata tara....iar pentru fiecare loc in parte alte 200...............deci 900 total...

CU MULTUMIRI,
cfinica a scris:

.2locuri sint mostenire,pe certificatul de mostenitor si cumparate de la biserica

Al treilea a fost cumparat de la fostul proprietar....cu chitanta de la biserica....cu stampile si taoate cele necesarae...

Verificati cu responsabilitate documentele pe care le detineti
Daca detineti certificat de mostenitor pentru 2 locuri nu are explicatie logica pretentia achitarii 300 lei pentru .....reconcesionare,
Daca sunteti proprietar asupra celor 2 locuri,concomitent nu puteti detine si calitatea de beneficiar al contractului de concesiune pe aceleasi 2 locuri
Daca al treilea loc a fost achizitionat de la persoana fizica,care este explicatia existentei "cu chitanta de la biserica" ?
cfinica a scris:

Acum,am inteles de la Parinte ca trebuie sa-i achit suma de 300 de lei pentru reconcesionare si cite 200 de lei pentru fiecare loc in parte.....si voi primii un titlu de proprietate....
Afirma ca aceasta este "o actiune" ce se desfasoara in toate cimitirele din tara...

Aceasta actiune ce se desfasoara in toata tara, de aproximativ 3-4 ani, se refera strict la cei care detin locuri de veci si nu si-au achitat de ani buni taxele anuale catre ADPP, care gestioneaza aceste taxe, ce se platesc la cimitir, pt detinerea locului de veci. Sa hotarat in cazul neachitarii taxelor de catre titularii de locuri de veci(multi fiind decedati si nefacuta succesiunea dupa acestia), aceste locuri de veci sa fie concesionate altor persoane, urmand ca ramasitele decedatului sa ramana intr-un colt in acel loc de veci. Deci la asta se refera concesionarea locurilor de veci.

Nu inteleg ce titlul de proprietate sa va mai dea atata timp cat sunteti deja proprietar ca urmare a certificatelor de mostenitor. Mergeti la intendenta cimitirului pt lamuri, pt ca trebuie sa primiti chitanta pt aceasta taxa cand achitati.
Buna Seara,
Multumesc ptr.raspuns,dar....taxele la cimitir sint achitate la zi !
Este vorba despre un cimitir din judetul Giurgiu.....si am inteles ca acesta este proprietatea bisericii,deci pot pune indiferent ce taxe vor...
Ma duc miine,la fata locului....poate am sa inteleg ce si de ce...........