avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Reconcesionarea locului de veci
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Reconcesionarea locului de veci

Buna Dimineata,
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat...
Am 3 locuri de veci la un cimitir din apropierea Capitalei,cumparate cu mai multi ani in urma,cu actele necesare si chitanta de la biserica...cu taxele anuale platite la zi...
Acum,am inteles de la Parinte ca trebuie sa-i achit suma de 300 de lei pentru reconcesionare si cite 200 de lei pentru fiecare loc in parte.....si voi primii un titlu de proprietate....
Afirma ca aceasta este "o actiune" ce se desfasoara in toate cimitirele din tara...
Cu multumiri.
Cel mai recent răspuns: cfinica , utilizator 19:34, 14 Aprilie 2013
Buna Seara,
Am fost acolo,am vorbit.......nu am inteles,sau nu pot intelege.......
Simplu....cimitirul apartine bisericii,arondate ....Giurgiu....STAT IN STAT ! ! !.........
PLATESC CELE 3 LOCURI,DE VECI.....cumparate cu mult timp in urma de la biserica ......cu o chitanta si primesc un certificat de concesionare...pe veci...dar numai cit traiesc eu este valabil ! ! !timpul este relativ!.nu ?!...
Dupa....mostenitorii mei il vor replatii...........daca vor dori.
Cam asta am inteles..........
Cu multumiri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație loc de veci Margerita Margerita Buna seara, am următoarea speța: printr-un act de concesiune detin 1 loc de veci la cimitirul Chitila care vreau sa-l donez mătușei mele. Cum se ... (vezi toată discuția)
Cumparare sau concesiune locuri de veci costy19762000 costy19762000 Socrul meu a achizitionat in 2010 (la decesul sotiei) doua locuri de veci in localitatea Nedelea (PH) pentru care a achitat suma de 1000 lei (de la biswerica ... (vezi toată discuția)
Loc de veci fara acte - intrare in legalitate marshanna marshanna Buna ziua, Este vorba despre un loc de veci ale carui acte nu stiu pe unde ar putea fi. Asadar, in urma cu vreo 50 de ani, familia de pe mama mea a ... (vezi toată discuția)