Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire casco

M-am rasturnat cu masina iar in momentul producerii evenimentului rutier aveam ITP expirat. Ma despagubeste CASCO in aceste conditii?
fiecare companiei de asigurari isi stabileste propriile conditii de asigurare. din acest motiv trebuie sa cititi cu atentie contractul incheiat la rubrica cu "Excluderi" si veti constata singur daca va despagubeste sau nu.
in mod normal aveti obligatia sa respectati obligatiile prevazute de lege, efectuarea ITP, schimbarea cauciucurilor, etc.
in unele contracte de asigurare CASCO sunt mai multe excluderi decat riscuri asigurate!
iar neefectuarea inspectiei tehnice periodice poate constitui un refuz de despagubire.
In contract scrie la EXCLUDERI lipsa unui certificat de inmatriculare valabil. Nu inteleg ce vrea sa spuna prin asta. Nu spune nimic de ITP.
venternicoleta, utilizator
Daca analiza cauzei/dinamicii accidentului ar putea releva o legatura cu lipsa ITP (care va apartine ca sarcina legala), precis va fi respinsa despagubirea.Totodata verificati si excluderile legate de utilizarea autovehiculului in conditii de incalcare a normelor legale.
certificatul de inmatriculare poate sa fie valabil si fara ITP.
daca nu este precizat la excluderi "ITP in termen de valabilitate" in opinia mea puteti beneficia de despagubire.
Pentru dv., am gasit o prevedere la un asigurator , in "conditiile speciale" atasate politei casco:
Excluderi speciale, in plus fata de cele generale:
g)avarii produse, cauzate direct sau indirect de faptul ca autovehiculul nu avea ITP sau RAR valabile la data accidentului:slap:

Tot in niste conditii casco, am mai gasit o prevedere care va poate aduce sanctiunea pentru neefectuare ITP(neindeplinire obligatie contractuala):

OBLIGATIILE ASIGURATULUI:
c) sa efectueze ITP, in unitatile autorizate, in termenele stabilite de lege.:rtfm:
nucu$, utilizator