Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie pentru PFA mi-a fost cerut ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie pentru PFA mi-a fost cerut inapoi desi am continuat activitatea

Buna, sunt PFA din 2001, in septembrie 2011 nevasta-mea a nascut un baietel, am fost la primarie sa depun actele pentru alocatie, femeia de la asistenta sociala mi-a spus ca daca o sa am venituri pe PFA pot sa depun cerere pentru stimul de insertie.
Toate bune si frumoase, am zis bine, depun.
Acum am primit o notificare de la Agentia Judeteana pentru plati si inspectie sociala Cluj cum ca
In urma incrucisarii bazelor de date ale agentiei cu cele ale casei judetene de pensii Cluj, s-a constatat ca in perioada ianuarie 2012-decembrie 2012 ati beneficiat de stimul de insertie dar nu ati realizat venit profesional supus impozitului. Intrucat in perioada acordarii stimulentului trebuie sa faceti dovada ca realizati si venit profesional supus impozitului vi se va intocmi o decizie de debit pentru suma platita necuvenit cu titlu de stimul de insertie aferenta perioadei in care nu figurati cu stagiu de cotizare
declarat de angajator, debit ce se va recupera in conditiile legii.
In situatie in care considerati ca suma reprezentand stimul de insertie nu reprezinta plata necuvenita va rugam sa va prezentati pina pe 30.4
la noi cu adeverinta de salariat si adeverinta privind datele necesare determinarii stagiului de cotizare.

Mentionez ca am cotizat la pensii in perioada ianuarie - iunie chiar la casieria lor, si din iulie 2012 pina in decembrie prin intermediul finantelor., pentru venitul realizat pe PFA, nu am interupt activitatea.

Nu este considerat venitul de pe PFA venit profesional?
1. - Cred ca este o neintelegere la Agentia Judeteana de Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).
- Cand au aprobat plata stimulentului de insertie nu au avut la dosar dovada ca sunteti PFA?

2. Venitul obtinut ca PFA este un venit profesional impozabil si va permite sa beneficiati de stimulentul de insertie (chiar daca in anumite luni ati avut venit zero sauati fost pe minus).

3. Luati o adeverinta de la Fisc in care sa se arate ca pe perioada ianuarie - decembrie 2012 ati fost PFA inregistrata la ei si ca ati obtinut venituri impozabile in aceasta calitate.

4. - Plata contributiilor la pensie, sanatate si somaj nu are nici o legatura cu stimulentul de insertie.
- Singura conditie pentru a primi stimulentul de insertie este de a avea venituri profesionale.
Am sunat, am trimis e-mail pe adresa lor de e-mail, notificare prin ceva system de-al lor, nu am primit niciun raspun (e-mail trimis vineri, notificare - luni) - e drept ca pot sa-mi raspuna in 30 de zile ... Intr-un final am trecut astazi pe la ei, nu le-a trebuit nicio hartie / adeverinta, mi-au trecut pe notificare cum ca sunt PFA, mi-au facut o copie dupa notificare si au spus ca n-ar fi trebuit sa-mi trimita notificarea fiind PFA si ca as fi ok ... In fine, sper sa nu ma trezesc peste 2-3 luni ca imi blocheaza conturile ca sa-si recupereze stimulentul, pare sa un mic babilon acolo, nu se inteleg functionarii intre ei; eu unu m-am facut doar eu cu un drum dus/intors de 90 km, sper sa nu ma mai provoace inca o runda ...
1. Bine ca s-a rezolvat pana la urma.

2. Chiar daca in anumite luni nu realizati venituri ca PFA sau acestea sunt pe minus tot vi se acorda stimulentul de insertie.

3. - Iata ce spune Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Persoanele care au desfăşurat activităţi supuse impozitului pe venit şi figurează în evidenţele administraţiei financiare cu venituri pe minus.

Solutie:
Faptul că persoana nu a realizat venituri pe perioada cât a desfăşurat activitate profesională nu este un impediment în acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului. Perioada de eligibilitate de douăsprezece luni anterior datei naşterii copilului este îndeplinită, chiar dacă în evidenţele administraţiei financiare acestei persoane i-a rezultat un venit pe minus. În această situaţie, cuantumul indemnizaţiei este de 600 lei lunar.

- Raspunsul de mai sus este valabil si in cazul stimulentului de insertie.