avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... acte cerute pentru carte imobil de catre administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

acte cerute pentru carte imobil de catre administrator

Buna ziua,
As dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru inscrierea in cartea de imobil.

Intreb deoarece administratorul mi-a cerut si copie dupa contractul de vanzare cumparare, ceea ce nu mi se pare ok.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: arockz , utilizator 14:36, 6 Aprilie 2013
Pai are dreptate, doar ca nu prea e in sarcina administratorului sa se ocupe de carteade imobil, decat daca a fost insarcinat cu asta de catre Presedinte sau CEx.

HG 1588/2007
Art. 12 - B. Obligatii:
[...]
g) la dobandirea proprietatii, sa depuna in copie, la asociatie, actul de proprietate
[..]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere in asociatia de proprietari si acord privind instalarea unei microcentrale de apartament lucianstanila lucianstanila Buna ziua, Ma adresez dumneavoastra cu cateva aspecte. Am cumparat un apartament de 3 camere curand si ca orice nou proprietar am vrut sa ma inscriu in ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru inscriere ca membru in asociatia de proprietari cristianvicentiu cristianvicentiu Buna seara tuturor ! De curand, presedintele blocului in care locuiesc, ne-a inmanat proprietarilor o cerere de inscriere ca membru in Asociatia de ... (vezi toată discuția)
Contract modificat de presedinte AsociatiaNr1 AsociatiaNr1 Buna seara. Dupa ce am rezolvat anumite aspecte privind debransarea rau platnicilor de la reteaua de apa (pentru care va multumesc) au aparut urmatoarele ... (vezi toată discuția)