Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate - comuna scrisa gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate - comuna scrisa gresit

Buna ziua.

Am un titlu de proprietate valabil dar in care este scrisa gresit comuna (in loc de comuna Traian este trecuta comuna Agas).Trebuie sa fac o cerere de rectificare si sa o depun la primarie?Sau este vreo procedura speciala?
Consider ca este o greseala minora da nu stiu exact cui trebuie sa ma adresez organului emitent sau instantei de judecata?
Va multumesc anticipat.
Cerere pentru modificarea titlului de proprietate la comisia locala de fond funciar. Primaria va inainta actele necesare si originalul titlului de proprietate la comisia judeteana, care, impreuna cu OCPI-ul va efectua corectura necesara. Titlul corectat il veti ridica tot de la primarie.
Multumesc frumos. Si inca o intrebare mica : exista vreun model de cerere
Cererea se face "de mana" si se adreseaza Comisiei locale de fond funciar in cauza... Ceva de genul:
Domnule primar,
Subsemnata X domiciliata in y, va rog sa dispuneti luarea masurilor ce se impun pentru corectarea titlului de proprietate nr ....din data de..... titular ZZZ, intrucat localitatea in care se afla situat terenul a fost trevuta in mod gresit, si anume Agas in loc de Traian.
Depun alaturat titlul de proprietate in original si copii ale actelor de identitate.
Multumesc mult.

O zi buna.