Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Am o fetita de 8 saptamani, iar prietenul meu, nu plateste pensia alimentara . As vrea sa stiu, daca nu lucreaza cat trebuie sa plateasca, sau trebuie ceva ?
Daca nu are niciun venit atunci pensia de intretinere datorata minorei se calculeza raportat la venitul minim pe economie; pentru un copil este de 25 % din venitul minim pe economie.

Probabil ca de buna-voie nu va dori sa plateasca nimic.
In acest caz va trebui sa obtineti o hotarare judecatoreasca.
Formulati o actiune in instanta prin care sa solicitati stabilirea pensie in favoarea minorei.
Pensia se stabileste in functie de nevoile minorei si este de 1/4 din veniturile tatalui.
Va multumesc mult