Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare autoturism

as dori sa ma lamuriti cum as putea cere restituirea autoturismului instarinat prin contract de comodat,anainte de termen.deoarece cel caruia i-am dat masina nu este de gasit,iar contractul expira peste 7 luni
NCC

Art. 2155
Restituirea bunului
(1) Comodatarul este obligat să înapoieze bunul la împlinirea termenului convenit sau, în lipsă de termen, după ce s-a folosit de bun potrivit convenţiei.
(2) Dacă termenul nu este convenit şi fie contractul nu prevede întrebuinţarea pentru care s-a împrumutat bunul, fie întrebuinţarea are un caracter permanent, comodatarul este obligat să înapoieze bunul la cererea comodantului.
Art. 2156
Restituirea anticipată
Comodantul poate cere restituirea bunului înainte de momentul prevăzut la Art. 2155 alin. (1) atunci când are el însuşi o nevoie urgentă şi neprevăzută de bun, atunci când comodatarul decedează sau atunci când acesta îşi încalcă obligaţiile.
de acord cu dumneavoastra dar unde trebuie sa fac aceasta cerere de innapoiere,pentru ca acesta nu este de gasit.asta este nelamurirea mea
In mod normal ar trebui sa l notificati la domiciliul acestuia.