Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nou nascut!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nou nascut!

1.Se mai da prima pentru nastere ?? sau alte beneficii??=D>
2.S-a modificat ceva de anul trecut pentru indemnizatie CC ? (studenta la zi):sorry:
3.Actele pentru indemnizatie si alocatie copil le poate depunde tatal desi nu suntem casatoriti?:frantic:

1. Prima de nastere nu se mai da din august 2010.

2. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii (inclusiv luna nasterii) sunteti studenta la zi, fara intrerupere, veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. Daca este trecut pe certificatul de nastere a copilului si indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC tatal copilului poate beneficia el de CCC chiar daca nu sunteti casatoriti.

4. Alocatia de stat pentru copii se primeste de oricare din parinti, indiferent de situatia parintilor.

Multumesc frumos !! :bow: