avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nou nascut!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nou nascut!

1.Se mai da prima pentru nastere ?? sau alte beneficii??=D>
2.S-a modificat ceva de anul trecut pentru indemnizatie CC ? (studenta la zi):sorry:
3.Actele pentru indemnizatie si alocatie copil le poate depunde tatal desi nu suntem casatoriti?:frantic:

Cel mai recent răspuns: lusyana , utilizator 17:32, 8 Aprilie 2013
1. Prima de nastere nu se mai da din august 2010.

2. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii (inclusiv luna nasterii) sunteti studenta la zi, fara intrerupere, veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. Daca este trecut pe certificatul de nastere a copilului si indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC tatal copilului poate beneficia el de CCC chiar daca nu sunteti casatoriti.

4. Alocatia de stat pentru copii se primeste de oricare din parinti, indiferent de situatia parintilor.

Multumesc frumos !! :bow:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie copil Isabela21 Isabela21 Buna seara. Am si eu cateva nelamuriri si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde.De curand am aflat ca sunt insarcinata,voi naste in septembrie,anul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie minor cu mama minora capucino capucino Buna. Care ar fi procedura obtinerii indemnizatiei pentru cresterea copilului de 11 luni in conditiile in care mama este minora si nu a fost casatorita cu ... (vezi toată discuția)
Concediu post natal-urgent cristina2070 cristina2070 Buna ziua, Situatia e un pic dificila, dar stiu ca se poate rezolva intr un fel, numai ca nu stiu de unde sa incep, de aceea va cer ajutorul (l am primit ... (vezi toată discuția)