Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIERE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIERE

Buna seara. Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati: referitor la concediere, o societate comerciala la care sunt angajati mai mult de 300 de persoane face disponibilizari, respectiv 29 de oameni sunt concediati conform art.68 (1) lit.c. Daca societatea respectiva trebuie sa mai concedieze un numar de 22 persoane , incadrandu-se de aceasta data la acelasi articol, insa la alin.(1) lit.b, de cand se socotesc cele 30 de zile calendaristice, pentru a nu intra in cazul concedierii colective? De la data la care se inmaneaza ultima decizie de concediere?
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. In primul caz nu este vorba despre o concediere colectiva, ci de o concediere individuala ... trebui sa disponibilizeze minim 30 de salariati ca sa se incadreze la art.68 alin.1 lit.c C.mun.

2. In cel de-al doilea caz , sigur este vorba despre o concediere colectiva daca concedierea are loc într-o perioadă de 30 de zile calendaristice calculata de la data incetarii c.i.m. si nu de la data comunicarii deciziei de concediere.
Cred ca nu am fost destul de clara... Am vrut sa intreb daca o unitate care are peste 300 de angajati doreste sa faca disponibilizari in doua transe (pentru a evita concedierea colectiva) poate disponibiliza in prima transa 29 de persoane si apoi dupa ce perioada poate disponibiliza inca 22 de persoane?
Pentru a evita concedierea colectiva :
- in prima situatia va trebui sa disponibilizeze cel mult 29 de persoane

- in a doua situatia va trebui sa disponibilizeze 22 de persoane dupa expirarea perioadei de 30 de zile calculate de la data incetarii c.i.m. a celor 29 de persoane concediate anterior...
Va multumesc mult pentru lamuriri.