Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale agent asigurari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

agent asigurari

Buna ziua,
Exista vreo posibilitate sa imi fac un srl ca agent de asigurari si sa lucrez cu un broker. Eu doresc sa fiu broker ci doar sa imi fac un srl sau pfa si sa contractez asigurari in numele unui broker. Pe ce cod caen ar trebui sa functionez pt a nu avea probleme cu CSA.
multumesc
Puteti sa va faceti un SRL cu codul CAEN:
-6622 Activităţi ale agenţilor şi broker-ilor de asigurări
Puteti activa ca PFA, II, SC, sau asistent in brokeraj (ca persoana fizica), cos CAEN 6622, dar va trebui sa urmati un curs de pregatire continua in asigurari, fara de care nu puteti obtine cod RAF de la CSA.