avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Neprezentare ofertanti la o achizitie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Neprezentare ofertanti la o achizitie

Cum se incheie o achizitie daca la data limita de depunere a ofertelor nu s-a inregistrat nici o oferta depusa. Achizitia se considera incheiata ? Trebuie incheiat vreun Proces verbal? Ce-ar trebui sa contina acesta?
Cel mai recent răspuns: vlad nicolae , moderator 19:13, 10 Aprilie 2013
Legile pe care le cunosc privind achiziţiile publice 1993-2008, prevedeau
ca numărul minim de participanţi la procedura de achiziţie trebuie să fie 3 sau 2.
In caz contrar, trecându-se la repetarea ei ( anunţ, etc.).
In caz în care la repetarea licitaţiei se prezintă (atenţie) un singur contractant care
îndeplineşte criteriile de calificare şi prezintă o ofertă corespunzătoare, se aplică
prevederile achiziţiei dintr-o singură sursă.
Evident că organizatorul face un p-v. că până la ora limită, nu s-a depus nici o ofertă
( sau numai una).Azi aceste lucruri nu cred că s-au schimbat, nu aveau cum.
Faceti un act, in care descrieti pe scurt situatia (procedura s-a initiat prin AP nr...., (nu) s-au solicitat clarificari...., pana la data depunerii ofertelor nu s-au depus oferte, ... pe cale de consecinta va rugam sa aprobati anularea....)si il supuneti spre aprobare conducatorului unitatii, conform art.72, alin.2, lit.k din HG 925. Il puteti numi cum vreti, PV, Nota, Raport. Eu il numesc raport de anulare. Dupa aprobare anulati in SEAP si puteti relua procedura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare procedura online biankka biankka Va rog sa mi spuneti care sunt exact pasii pentru anularea unei cereri de oferta online, ce documente trebuiesc emise, de cine ,ce documente se publica in seap ... (vezi toată discuția)
Achizitii publice din fonduri europene Ilie Geanina Ilie Geanina As solicita un raspuns in aceasta speta. O organizatie nonguvernamentala care in cadrul unui proiect cu finantare nerambursabila achizitioneaza produse, ... (vezi toată discuția)
Numar minim de oferte adinutza.2008 adinutza.2008 La o licitatie avand criteriul de atribuire : oferta cea mai avantajoasa d.p.v.d economic, (publicata in SEAP) poate fi tinuta, dat fiind faptul ca a fost ... (vezi toată discuția)