Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare fortata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare fortata

Locuiesc intr-un bloc cu 2 scari 40 de apartamente. Am ramas numai 7 apartamente racordate la sistemul centralizat. Acum asociatia a adoptat cu majoritate de voturi o hotarare de reziliere a contractului de furnizare pe bloc cu furnizorul de energie termica. Cele 7 apartamente nu doresc debransarea. Se poate lua aceasta decizie fara unanimitate?
Multumesc.
Trebuie verificat daca s-a facut echilibrarea hidraulica a instalatiei de incalzire, in urma debransarilor. Sa debransezi 80% din apartamentele din bloc, inseamna o perturbare serioasa a instalatiei de incalzire fata de parametrii de proiectare a instalatiei.
Contractul incheiat de asociatie cu CET-ul are o anexa in care se declara suprafata echivalenta termic a instalatiei aflata in functiune. Puteti verifica faptul ca totalul consumului nu s-a redus cu procentul desfiintarii instalatiei, fata de consumul initial, cand toata instalatia era in functiune. Daca nu s-a facut acea echilibrarea a instalatiei, va exista un surplus de agent termic in apartamentele ramase bransate si in instalatia comuna.
In fapt, instalatia comuna are o putere termica stabilita prin STAS, ce reflecta caldura cedata. Daca instalatia functioneaza normal, consumul instalatiei comune nu poate fi prea mare.
Cei debransati trebuie sa asigure costul echilibrarii hidraulice.
Trebuie intrebat furnizorul de energie termica daca mai continua sa livreze caldura pentru cei ramasi . Daca acesta sustine continuarea serviciului, nu o sa aveti ce face.