Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modalitatea de Incasare a drepturilor salariale ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modalitatea de Incasare a drepturilor salariale cuvenite dupa incetarea contractului de munca

In perioada februarie 2011-martie 2013 am fost angajat cu contract de munca . In martie 2013 relatiile de munca au incetat, firma comunicand prin revisal la ITM acest fapt.Firma trebuie sa-mi plateasca partial salariul pe luna ianuarie -partial-, pe luna februarie -integral- si drepturile restante corespunzatoare concediului de odihna pe anul 2012.La toate rugamintile adresate administratorului firmei acesta refuza sa-mi plateasca aceste restante salariale.
Care este calea legala prin prin care pot intra in posesia drepturilor salariale restante?
Va puteti adresa instantei competente cu o astfel de problema.
Cornel Vasile, Consilier juridic
@radubr

Nu este obligatorie angajarea unui avocat, daca cautati in forum puteti gasi tot ce aveti nevoie pentru a va putea reprezenta singur in instanta.
Actiunea este scutita de taxe judiciare.
Neplata salariului poate fi sesizata ITM-ului si/sau poate face obiectul unei actiuni in instanta... alte modalitati nu prea mai aveti , decat sa va plateasca drepturile salariale restante angajatorul.

ITM-ul nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante ... singura autoritate in stat care il poate obliga este instanta de judecata (Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu sau locul de munca , actiunea fiind scutita de plata taxelor judiciare.).