avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modalitatea de Incasare a drepturilor salariale ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modalitatea de Incasare a drepturilor salariale cuvenite dupa incetarea contractului de munca

In perioada februarie 2011-martie 2013 am fost angajat cu contract de munca . In martie 2013 relatiile de munca au incetat, firma comunicand prin revisal la ITM acest fapt.Firma trebuie sa-mi plateasca partial salariul pe luna ianuarie -partial-, pe luna februarie -integral- si drepturile restante corespunzatoare concediului de odihna pe anul 2012.La toate rugamintile adresate administratorului firmei acesta refuza sa-mi plateasca aceste restante salariale.
Care este calea legala prin prin care pot intra in posesia drepturilor salariale restante?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:48, 11 Aprilie 2013
Va puteti adresa instantei competente cu o astfel de problema.
Ultima modificare: Joi, 11 Aprilie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
@radubr

Nu este obligatorie angajarea unui avocat, daca cautati in forum puteti gasi tot ce aveti nevoie pentru a va putea reprezenta singur in instanta.
Actiunea este scutita de taxe judiciare.
Neplata salariului poate fi sesizata ITM-ului si/sau poate face obiectul unei actiuni in instanta... alte modalitati nu prea mai aveti , decat sa va plateasca drepturile salariale restante angajatorul.

ITM-ul nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante ... singura autoritate in stat care il poate obliga este instanta de judecata (Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu sau locul de munca , actiunea fiind scutita de plata taxelor judiciare.).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare salariu ionita elena ionita elena Buna ziua, Acum doua luni ( 15 martie 2013)mi-am dat demisia de la fostul loc de munca, imediat incepandu-mi activitatea la alta companie. Nici pana in ... (vezi toată discuția)
Neplata salariala moshu82 moshu82 buna ziua,lucrez in cadrul unei societati de transport marfa international,am revenit in tara dupa aproximativ 3 luni,mai exact la 1 aprilie,mi-am cerut ... (vezi toată discuția)
Salarii si indemnizatii strainatate restante Kayoma Kayoma buna ziua! sunt navigator fluvial din galati, angajat al unei firme din raza de competenta a itm mehedinti, nu am mai primit salariile pe lunile ... (vezi toată discuția)