Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariala

buna ziua,lucrez in cadrul unei societati de transport marfa international,am revenit in tara dupa aproximativ 3 luni,mai exact la 1 aprilie,mi-am cerut drepturile salariale pe luna martie aproximativ 25 de zile lucrate,dar administratorul firmei m-a tot amanat cu tot felul de scuze ca nu a facut incasari si tot asa, iar mai nou nu imi mai raspunde nici la telefon, ce se poate face in aceasta situatie va multumesc si o zi buna in continuare.
1. Puteti sa faceti o sesizare la ITM.

2. - Dar cel mai sigur este o plangere la Tribunalul din judetul in care aveti resedinta.
- Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
Neplata salariului poate fi sesizata ITM-ului si/sau poate face obiectul unei actiuni in instanta... alte modalitati nu prea mai aveti , decat sa va plateasca drepturile salariale restante angajatorul.

ITM-ul nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante ... singura autoritate in stat care il poate obliga este instanta de judecata (Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu sau locul de munca , actiunea fiind scutita de plata taxelor judiciare.).

Dreptul la actiune se prescrie in termen de 3 ani de la data de cand trebuia sa va achite salariul.