Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nelamurire casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nelamurire casa parinteasca

buna seara, am si eu o intrebare va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine. Parintii mei au divortat in 1977 iar casa in care locuiam la aceea data si care era data de catre intreprindere tatalui meu ia ramas mamei mele in sentinta de divort fiind mentionat ca tata a renuntat la tot in favoarea noastra (a mea si a surorii mele).Int anul 1982 mama mea sa recasatorit iar la aceea data casa era tot a ICVL deoarece nu se puteau cumpara inca. ulterior casatoriei a cumparat apartamentul dar fiind casatorita la aceea data pe contractul de cumparare figureaza si sotul mamei. Intrebarea mea este daca noi copii avem dreptul sa ne opunem sa vinda acest apartament? mama e bolnava are 2 AVC la activ si sotul ei o obliga sa vinda casa. M ENTIONEZ CA DESI NU MAI LOCUIESC EFECTIV ACOLO EU AM ADRESA IN BULETIN TOT ACOLO LA CASA PARINTEASCA. poate sau nu sa vinda fara acceptul meu? avem noi ncopii dreptul la o cota parte din bani tinind cont ca aceasta casa ne-a lasat-o tata prin procesul de divort? Va multumesc pt raspunsuri
nu aveti dreptul este un bun al parintilor. copii au dreptul la bun/bani numai in urma mostenirii dupa parinti...cand acestia decedeaza:(
acum este bun comun cu sotul 2 ca este dobandit in timpul casatoriei
MYRA CIMPEAN , Avocat