Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere provizorii, apoi numere vechi - legalitate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere provizorii, apoi numere vechi - legalitate

Buna ziua as vrea sa va intreb si eu ceva ,eu miam scos numere provizorii de doua ori iar dupa aceia nu am mai mers sa-l scot si pe al treilea si miam pus numerele de anglia care leam avut inainte si miam facut asigurare si verificare pe anglia.vreau sa stiu si eu daca este legal sau daca incalc vreo lege .

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
sfatul este sa renuntati imediat sa mai circulati cu masina si sa intrati in legalitate.

mergeti si obtineti al 3 lea rand (si ultimul) de nr provizorii cu drept de circulatie 30 de zile si faceti demersurile necesare ptr inmatricularea definitiva in RO.

in caz contrar riscati, de fapt nu riscati, veti avea dosar penal ptr punerea in circulatie si conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neinmatriculat. iar pedeapsa prevazuta la art. 87/1 nu este cu suspendare sau amenda.
in oricare caz (pedeapsa cu executare sa u suspendare) consecinta va fi anularea permisului de conducere.
da am inteles si va multumesc asa am sa procedez .am traso pe dreapta si urmeaza sa fac demersurile pt.inmatriculare pe ro.inca odata va multumesc ....
Folosirea unor numere de inmatriculare pe care le-ati avut pentru un alt autovehicul inmatriculat in U.K. si le folositi pe actualul autoturism constituie infractiune de conducere a unui autoturism cu numere false de inmatriculare si se prdepseste ca atare.
dupa ce isi scoate numerele rosii si le-a inlocuit cu cele de anglia,se poate deplasa in anglia sa isi revizuiasca inspectia itp?masina este radiata doar pe teritoriul romaniei in anglia este radiata??
cyan a scris:

este surprinzator ca nu v-au fost cerute placute de inmatriculare cu nr de Anglia!

in orice caz, in momentul de fata circulati ilegal si daca sunteti oprit si verificat se va constata ca in baza de date a politiei aveti nr de inmatriculare provizorii expirate iar pe masina aveti nr de inmatriculare "made in UK".

va incadrati aici:
Art.85. - (1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani.

intrebare: cu ce certificat de inmatriculare circulati acum, cu cel de UK?

daca veti avea permisul suspendat va fi ultima grija, problema va fi ca veti avea dosar penal iar permisul va fi anulat.

Nu vad unde este infractiunea,daca autoturismul este inca inmatriculat in Anglia si detine asigurare si verificare poate circula linistit!
Datele problemei se schimba insa daca autoturismul a fost radiat din Anglia!